על ל. רון האברד

רון האברד – תרשים לדמותו

“ל. רון האברד ידוע אולי כמחבר וכמייסד דת הסיינטולוגיה. עבודותיו מתפרסמות ב 52 שפות עם מאות מיליוני עותקים בדפוס. עם זאת, הוא זכור גם על ידי מיליונים כהומניטרי גדול, לאחר יותר מחצי מאה של מחקר על שיטות לשיפור המצב האנושי, הותירה מורשת שמשפרת את החיים באינספור דרכים. מורשת זו מתועדת בכתבי העבודה האדירים שפשוטו כמשמעו כוללים עשרות מיליוני מילים.a

יליד טילדן, נברסקה, ב- 13 במרץ 1911, מר האברד בילה את שנותיו הראשונות במה שהיה אז עדיין גבול התחום של מונטנה. הוא היה בעל סקרות נדירה, כזו שהניעה את הבחינות האתנוולוגיות שלו של -21 גזעים ותרבויות ועודד אותו בעודו בשנות העשרה לחייו לערוך טיול ברחבי סין הרחוקה של-אז שרק מעט אנשים מהמערב יראו אי פעם, הוא רשם לזכותו יותר מרבע מיליון מיילים כשהגיע לגיל 19 ללא התועלת של תחבורה אווירית מסחרית. “

כשהוא נרשם ללימודי הנדסה באוניברסיטת ג’ורג ‘וושינגטון בשנת 1930, היה ברור שהוא כבר התחיל במפעל חייו: חיפוש פתרונות לבעיות המורכבות ביותר של האדם, ויצירת טכנולוגיות מעשיות לשיפור כל תחומי החיים.

בעוד שהמגוון המלא של הישגיו בשנים הראשונות הללו יכול היה למלא ספר, ישנם כמה השיגים מיוחדים הראויים לאיזכור כאן.

ההתעניינות שלו בחינוך והבעיות הכרוכות בהעברת הידע החלו מוקדם. בגיל 15 הוא לימד ילדי צ’מורו בגואם תוך שימוש בשיטות ייחודיות שפיתח – סנונית ראשונה בפריצת הדרך שהוא יעשה בתחום החינוך והלימוד. ואז, בעודו בחיל הים האמריקני במלחמת העולם השנייה, מר האברד אימן צוותי אוניות ופיתח כמה מהשיטות של התניה בטרם קרב שעדיין משתמשים בהן כיום, והפך ספרי עזר טכניים בלתי מובנים לחומרי מסלול יעילים להכשרת אנשי שירות בניווט.

עד 1950 הוא ציין ש  “הילדים של היום יהפכו לתרבות של המחר”  והזהיר מפני חברה שהורסת את עצמה על ידי מערכות החינוך שלה – תחזית שהוכחה במדויק כסיוט. שלא כפילוסוף-כורסה, מר האברד פעל כדי לפתור את הבעיות הללו בזמן שהסלימו למשברים במשך השנים. הישגיו כללו מכלול עבודה גדול שהתפרסמה כטכנולוגיית הלימוד שלו. הוא מכיל את תגליותיו מהסיבות הבסיסיות לכך שתלמידים אינם מצליחים להבין נושא ואת המחסומים להבנה מלאה של הנושא הנלמד. הוא פיתח שיטות בהן כל אחד יכול לשפר את יכולתו ללמוד וליישם את מה שלמד. כיום משתמשים בטכנולוגיות הלימוד שלו בבתי ספר ברחבי העולם ומהווים גורם מרכזי בהצלחתה של מכללת האברד למינהל, שמשתמשת בו באופן מלא בכל הקורסים לטובת תלמידיו.

כמו כן בשנת 1950, כשהבין כי מה שהתקבל כמינהל באותה תקופה היה לא-עקבי ושרירותי, הפנה מר האברד את תשומת ליבו לתחום זה. ספרו הראשון בנושא, How to Live Though a Executive, שיצא לאור בשנת 1953, הכיר בכך שתפקידו האמיתי של מנהל בכל ארגון הוא לתכנן ולפקח, ופירט מערכת תקשורת עבור כל משרד או ארגון. למעשה, הספר היה מדריך תקשורת המתאים לכל ארגון בכל סדר גודל. שלוש שנים מאוחר יותר, ספרו “בעיות העבודה” בודד את הבעיות שכולם נקלעו אליהם בעבודה, מעובד ועד למנכ”ל, והציג שיטות שכל אחד יכול להשתמש בהן כדי להחזיר את להיטותו לעבודה.

בשנת 1965, לאחר שנים של המשך מחקר על צורות ותפקידי הארגון, הודיע מר האברד על פיתוח של המועצה המארגנת בעלת שבע החטיבות, פריצת דרך משמעותית שהציגה את דפוס הפעולה הניהולי המוצלח ביותר עבור כל קבוצה בכל סדר גודל. שבע החטיבות הללו, המחולקות עוד יותר למחלקות, כוללות את כל הפעולות הנעשות – או צריכות להתבצע – בכל ארגון. אכן, פריצת דרך ארגונית זו בעת היישום מבטיחה את המשך ההצלחה וההתרחבות היציבה של כל ארגון.

את המכלול המלא של עבודתו בתחום זה ניתן למצוא בתשעה כרכים אנציקלופדיים הכוללים את קורס ההנהלה בארגון, בתוספת שלושה כרכים בסדרת הניהול. כלולה בערכה זו של שנים-עשר כרחים טכנולוגיה המבטיחה הישרדות וצמיחה של קבוצות מקטן לגדול, כפי שהוכח על ידי אלפי חברות וקבוצות במדינות ברחבי העולם בעשורים האחרונים.

לאחר סיום עבודתו, רון האברד יצא מהחיים האלה ב -24 בינואר, 1986. הוא השיג כל מה שהוא רצה לעשות כשיצא לדרך ומורשתו ממשיכה להשפיע על חייהם של מיליונים. מר האברד אמר פעם  “אני אוהב לעזור לאחרים ולהתיחס לזה כהנאה הגדולה ביותר של חיי כשאני רואה אדם משתחרר מהצללים שמחשיכים את ימיו.”

כתוצאה מכך, כיום מיליוני אנשים בתחומים רבים מנצלים את עקרונותיו של מר האברד בכדי להיפטר מהצללים הללו – ומנהלים חיים טובים ויצרניים יותר.

“אושרו של אדם ואריכות החיים של חברות ומדינות תלויים ככל הנראה בידע ארגוני.

ל. רון האברד